Ladukorda

12 APSAKAT LADUDE PLANEERIMISEL EHK OLEME JÄRGMINE KORD TARGEMAD

Eelmises “Deep Dive” osas lahkasime lao planeeringuga seotud teemasid. Siin ka sellega jätkame..

Millised võiksid siis olla mõned lao planeerimise näpukad ja millele võiks rohkem tähelepanu pöörata?

1.Hoone paigutus ja ehituslikud iseärasused.

On loodud palju ladusid, kuhu on väga raske logistiline ligipääs veokitel või nad blokeerivad laadimise käigus kogu liikluse lao ümbruses. Mahtude kasvades tõuseb ka autojuhtide ja logistikapartnerite nurin. Arvestame oma partnerite mugavuse ja kiirusega siis ikka ka.

Laoriiulite õige paigutamine on piiratud  ja keeruline ehitusest tulenevate madalate fermide, erinevate torustike, kaablite ja puhurite jne. takistustega. Siin on alati vaja vaadata, kuidas lao maksimaalne maht saaks kasutatud.  

2.Piisava suurusega opereerimisalade puudumine.

Näiteks nagu kauba vastuvõtt, konsolideerimine, pakkimine ja väljastus.Hästi tüüpiline puudus, kui väikesest laost kasvada suureks. Muret leevendaks hea plaani ja märgistuse olemasolu. Vastasel korral on keeruline luua reegleid ja hoida need vajalikud laoalad vabad. Iga kord, kui tõstukijuht hakkab laadimise ajal kohta või kaupa otsima tead, et kaotad aega.


3.Saatmise ja vastuvõtu alad kattuvad ,ning kaubad liiguvad  kõik ühest uksest.

Samal alal eri suunades liikuva kauba hoidmine, laadimine võib olla aluseks korralikule segadusele ja eksimustele. Risk ajada segamini sissetulevad kaubad väljaminevatega. Lisaks takistab vastassuunas liikumine normaalset kauba voolu ja samaaegne töö on takistatud. Siin tuleb teha väga selge vahe ja võimalusel kasutada erinevaid uksi laos.

4.Kauba vastuvõtu või väljastuse alad on planeeritud liiga väikesed.

Kunagi planeeritud kauba vastuvõtuala oli 2 alusekohta, aga täna on see number näiteks 12. Nagu eelmises punktis, võiks eraldada piisava ala toimingutele, mida teete iga päev. See väldiks, et osa saadetisest peaks kusagile nurga taha või kaugele seina eraldi paigutama ruumi puudumisel.

5.Loodud laoriiulite planeeringul on palju lühikesi ja kitsaid koridore, ning käike

Need  ei luba komplekteerijal head rütmi hoida. On see elektrilise komplekteerijaga või jala, igasugused takistused, mis nõuavad tähelepanu röövivad paratamatult aega. Pidev tagasipööramine ja takistusega arvestamine taas tähelepanu fokuseerimine on ajakulukas tegevus.

6.Kauba paigutus laoriiulisse ei ole võimalik toodete või materjali pärast.

Kindla suurusega laoriiulite asukohtade puudumisel on oht, et hakatakse otsima ja leiutama uut kohta alles laadimise käigus. Siia kaob sellisel juhul korralikult aega paigutamisel. Hiljem komplekteerimisel läheb aega selle sama toote otsimiseks, kuna on nn vales kohas.

Üldiselt peaks aitama laoriiulitesse paigutamisel kaasa  oma loodud reeglid või on ise organiseeritud kindlad vabad asukohad ,et ladu palju tõhusamalt toimiks.

7.Vaba ruumi puudumine 10-15%

Üks väga lihtne reegel laos. Juhul, kui soovid, et su laologistika hästi toimiks, peaks hoidma sujuva kiire ringluse jaoks eelmainitud mahus laoriiulid täitsa vabad.

8.Tellimuse komplekteerimise teed ei ole optimeeritud.

Siin on palju asju, mis võib marsruudiga valesti minna. Laoriiulite ja nende aadresside paigutus näiteks, mis sunnib ümber käima, tegema mingeid haake jne. Kauba tegelik paigutus ja ERP süsteemi asukoha loogikad.

Siin on üks tähtis punkt, kuhu peaks juht ise kindlasti peaks süvenema nn “rohujuure” tasandile. Seal on parandamise vara igal laol piisavalt ja võimalus seeläbi vähendada komplekteerimise aega ja kulu.

9.Tooteid ja materjali ei ole paigutatud laoriiulitele ABC kategooria järgi.

See laologistika parimate praktikate järgimine annab väga häid tulemusi nn “kuumas tsoonis” olevate asukohtade kasutamisel. Kiire ABC kategooria võrdlus reaalse paigutusega ja saate aru, mis on hästi ja mis mitte. 

10. Surnud varud, harva liikuv kaup on hõivanud kõige kuumemad kohad laos.

Lihtne reegel – kaup saab koha laoriiulis oma populaarsuse järgi. Mida populaarsem, seda mugavam on kätte saada ja on lähemal uksele. ABC-ga kategooriaga tuleb populaarsele kaubale anda paremad kohad ja märgistada ka need oma süsteemis vastavalt.

11.Kergesti äratuntavate kauba nimetuste ja riiulisiltide puudumine

Mõtleme korraks kaupluses riiulil oleva kauba peale. Peaksime püüdlema sama ka teha laos. Korralik silt laoriiulile ja loetav nimi kastile või lisaks üks näidis kasti ette visuaalseks toeks.

12.Paigutamine ja selle marsruut ei ole optimeeritud

Optimaalsed paigutamise teed viivad efektiivsema protsessini ja lühema teekonnani.Kas kasutate oma laohalduse tarkvara abi paigutamisel?  Ilma süsteemi abita paigutades on keeruline vähimate reiside arvuga ja aja kuluta seda teha. Siin tuleb välja WMS (warehouse management system) ehk laohaldussüsteemi tugevus.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Eelmine lugu

VILETSALT DISAINITUD LADU, AUK ETTEVÕTTE RAHAKOTIS.

Järg on siin

EDUKAS LADU VAATAMATA KAOSELE EHK LAOHALDUS KRIITILISTEL AEGADEL