Harutame oma lao Pick n Pack teemat edasi ja proovime aru saada, millised kauba komplekteerimise tehnikad võiksid tuua meile selle kasuliku efektiivsuse.
Vaikselt on kerinud laopidamise kulud ülespoole, eriti viimase paari aastaga ja üha keerulisem on leida tööjõudu seda tegema soovitud eelarve piires.
See kõige kallima hinnasildiga tegevus laos on sundimas ettevõtete omanikke üha enam pöörama tähelepanu nn köögipoolele, et kuidagi vähendada kulusid kogu oma laotegevuses.
Tooks siia välja hulk erinevaid tehnikaid, kuidas kaup kokku laost korjatud saab. Siinkohal saab öelda, et paljusid tehnikaid harrastab väiksem osa ettevõtteid ja on nn edasijõudnute pärusmaa. Siin mängib rolli ka suuresti, mida ettevõtte majandustarkvara laohalduse programm võimaldab või millised edasiarendused ja vahejupid on lisaks loodud.
Üherealised tellimused.
Paljude tänaseks tuttavaks saanud ja eriti e-kaubanduse ettevõtete jaoks on suur osa nende tellimustest üherealised tellimused. Neid on kõige kiirem ja lihtsam käidelda, kui on tegu väikese laoga. Suuremates ladudes ükshaaval nende tellimuste järgi käies ollakse paratamatult ebaefektiivsed ja vaja oleks, kuidagi neid konsolideerida ehk kokku tõsta.
Kas laohalduse programm lubaks erinevate klientide tellimused konsolideerida ühele noppelehele? Kas saab teha ringi laos näiteks kahe või enama tellimusega korraga?
Ühe tellimuse komplekteerimine, ehk üks ühele.
See ühe tellimuse rida realt komplekteerimine on kõige levinum tellimuse käitlemise vorm, sest see on kasutuses paljudes meile tuttavates majandustarkvarades/laoprogrammides ja kõigile lihtne mõista.
Selle meetodi kasutamise eeliseks on, lihtsus, mis sobib ideaalselt paberipõhiseks komplekteerimiseks, tagab hea reageerimisaja tellimuse täitmiseks ja saab hõlpsalt jälgida tellimuse komplekteerimisega toimuvat Samas on see aga kõige vähem tõhus metoodika, kuna suure tellimuse korral jooksutab süsteem komplekteerijat mööda kogu ladu ja seda kulgemise aega võib koguneda liialt palju. Väga pikkade tellimuste komplekteerimisel kaob töötaja teravam tähelepanu ja vigu tuleb paratamatult sisse.
Pikale teel oldud ajale on see teistest meetoditest kõige aeglasem.
Siin oleks samuti efektiivsem, kas komplekteerida mitu tellimust korraga või jagada tellimus juba laoprogrammi poolt erinevatesse tsoonidesse. Saab ka manuaalselt jagada, kuid siis on vaja kedagi, kes ohjab protseduuri.
Mitme tellimuse korraga komplekteerimine.
Rohkem, kui ühe tellimuse korraga komplekteerimiseks ja sortimiseks ühe läbimisega genereerib laohaldusprogramm ühe konsolideeritud noppimislehe, millel on näidatud toote, kogus, asukoht laoriiulis ja kasti tähis number, kuhu see paigutada peale noppimist. Kastidel kasutatakse tavaliselt tähestikulist märgistust eristamaks tellimusi. Võimalus on komplekteerida ka otse transpordiks olevasse kasti. Kohe õige suurusega kasti valimiseks on vaja süsteemi poolt kauba mahu infot. Otse kasti komplekteerides võib tulla natuke lisaaega sättimisega, kuid selle kompenseerib eraldi pakkimisfunktsiooni vajaduse puudumine.
Tellimust saab täita ja pakkida ainult ühe “puudutusega”, vähendades seega oluliselt ajakulu.
Meil Eestis kasutusel olevad populaarsemad majandustarkvarad seda aga ei taha hästi toetada.
Tsoonkomplekteerimine.
Tsoonkomplekteerimine eeldab esmalt lao tükeldamisel erinevateks tsoonideks. Suure lao tükeldamine võib olla vajalik, kuna näiteks hulgilaol leidub palju erinevaid ladustamistingimusi nõudvaid kaupu ja tellimuste ridu ja mahtu on väga palju. Komplekteerijad määratakse nendesse tsoonidesse, et käsitleda kõiki tellimusi, mis pärinevad nende laoosast.
Tsoonikomplekteerimisel on mõned reeglid, mis vajavad tähelepanu. Näiteks viimane tellimuse saabumise ajaline piir. Hiljem laekunud tellimused juba lükatakse järgmisse vahetusse või päeva.
Tegemist on efektiivse süsteemiga, millega vähendatakse märgatavalt tellimuse komplekteerimisel läbitavat maad ühe inimese poolt. Süsteem peab aga võimaldama tükeldada saabuv tellimus erinevatesse tsoonidesse.
Kui veel tsoonides kasutada eelnevas punktis kirjeldatud mitme tellimuse korraga komplekteerimise funktsiooni, laine, partii komplekteerimist või nende kombinatsioone, siis oleme mitu sammu lähemal efektiivsele laohaldusele.
Nopi ja anna edasi.
Nopi ja anna edasi on nagu tsoonkomplekteerimise tehnika edasiarendus.
Siin liigub tellimus igast tsoonist, ühelt komplekteerijalt teisele, kuni kõik tellimuses sisalduvad kaubad on komplekteeritud. Tavaline kasutusvaldkond on konveierid, millel liiguvad kastid. Kast teeb peatuse konveierilt alal mida haldab järgmine komplekteerija, kes lisab sinna oma piirkonnas/tsoonis olevad tooted. Saab ka ilma konveierita, kasutades kokkulepitud üleandmise kohta ja reegleid.
Siin on vähendatud käimist veelgi, kui kaupa kastis liigutab konveier. Samas on kaup, kas väikest mõõtu või väheste ridadega tsooni kohta.
Partii komplekteerimine.
Partii komplekteerimine on see, kui komplekteerija valib korraga tellimuste grupi ning partii ja ühe tootenimetuse korraga, mida esineb paljudes tellimustes samaaegselt. Sel juhul peab tellimuse komplekteerija mitme tellimuse täitmiseks liikuma ainult ühe korra selle konkreetse artikli noppimiskohta. Selle meetodi valimise peamiseks eeliseks on vähenenud liikumisaeg, mis suurendab tootlikkust. Partii komplekteerimist kasutatakse sageli siis, kui tellimusel on ainult mõned read ja füüsilised mõõtmed on suhteliselt väikesed. Nii nagu tsooni komplekteerimisel, nõuab ka partii komplekteerimine tellimuse komplekteerimisel kindlat ajaakent.
Siin näiteks võiks tuua igasugused kampaaniatooted, mida peab lähetama igasse müügikohta. Aega võib kuluda küll natuke sortimisele, aga see kaalub üles kogu lisaliikumise, kui neid teha ükshaaval.
Lainetena komplekteerimine.
Lainetena noppimine on väga sarnane üks ühele noppimisega, et üks komplekteerija valib ühe tellimuse, ühe tooterea korraga. Peamine erinevus on planeeritav noppimise aeg.Tellimusi võib planeerida noppimiseks kindlatel kellaaegadel, mida tavaliselt tehakse konkreetse vedaja korje ajaks ehk kokkulepitud laadimisajaks. Nii tagatakse, et terve ladu töötab ühise aja eesmärgi nimel ja koordineeritult. Teisi tellimusi sellel ajal ei tehta.
Nende tellimuste kaubad liiguvad samal ajal konsolideerimiseks pakkimisalale. Pärast seda, kui kõik tellimuses olevad kaubad on sinna jõudnud, need pakitakse.
Lainetena korjamine on paljudes ladudes populaarne komplekteerimismetoodika, kuna pakub mõningaid olulisi eeliseid ressursi efektiivsemal kasutamisel. Lainetena komplekteerimine võimaldab laojuhtidel planeerida komplekteerimisaknaid kindlatel kellaaegadel kogu päeva jooksul, nii et see ei segaks teisi tähtsaid protsesse laos.
Siin peab aitama kaasa laohaldusprogramm, mis suudaks vajalikke tellimusi koos töösse anda ja vajadusel teisi kinni hoida, et planeerida vajalikku lainet.